Vybíráme koberec do bytu – podle druhu a materiálu

Navzdory rostoucí poptávce po podlahách jsou koberce stále mezi námi. Na trhu dokonce nacházíme další nové druhy. Při výběru tak máme otevřené možnosti, ať už vybíráme podle druhu nebo materiálu.

Nejvyužívanější druhy koberců:
Střižené koberce – Koberce známé také pod názvem velurové se zhotovují prostřiháváním a následným upravováním vláken, která se zpevňují uchycením do podkladu koberce.

Plstěné koberce – Nepatří k nejkrásnějším, ale oblíbené jsou kvůli docela snadné údržbě. Tu umožňuje výrobní proces založený na tvz. valchování a mačkání jednotlivých textilních vláken.

Plyšové koberce – U tohoto druhu koberců se setkáváme s více vrstvami vláken. Ty v horní vrstvě zvyknou být rozcuchané, ale jejich všitím do spodních vrstev se zpevní a vytvoří jemný povrch.

Shaggy koberce – Jedná se o modely typické dlouhými vlasy, většinou až nad 30-40 mm. Ve většině případů působí kadeřavým dojmem, čímž vytváří elegantní, místy až luxusní vzhled.

Druhy koberců podle materiálu:
Koberce s přírodními vlákny – Vlákna přírodních koberců se zpracovávají z různých materiálů. Vedle klasických vlněných a bavlněných druhů se využívá také sisal či mořská tráva. V prodeji nechybí ani exotické kokosové a vzácné hedvábné kusy.

Koberce se syntetickými vlákny – Syntetické koberce jsou o něco méně náročné na údržbu a nabízejí širokou škálu designových provedení. Při jejich výrobě se zvykne využívat polyamid, polyester nebo akryl, případně jejich různé variace a příměsi.

Vlastnosti vybraných materiálů:
Vlna – Mezi hlavní pozitiva těchto extra měkkých koberců patří jejich hebkost a schopnost hřát. Zároveň jsou dosti odolné vůči znečištění. V porovnání s jinými druhy jsou však náročné na údržbu a vzhledem k několika výhodám i podstatně dražší.

Bavlna – U bavlny je odolnost vůči znečištění výrazně nižší. Jelikož tvoří velmi malý podíl všech koberců na trhu, je třeba se připravit i na vyšší cenu. Za ni však dostanete měkké a pohodlné koberce příjemné na dotek.

Hedvábí – Hedvábné modely patří k těm nejvzácnějším. Při jejich výrobě se klade důraz na luxusní vzhled s patřičným leskem jednotlivých vláken. I v tomto případě jde o dražší záležitost.

Mořská tráva – Vlákna z mořské trávy se osvědčila zejména kvůli své jednoduché údržbě. Platí to hlavně při čištění skvrn, které z nich jdou snáze než v případě ostatních materiálů. Koberce zároveň disponují hřejivým útulným vzhledem vhodným do každé místnosti.

Polyamid – Mezi umělými vlákny převládá právě polyamid. Ten je znám dosti rychlou a levnou výrobou, což se odráží na nízké ceně prodávaných modelů. Mezi syntetickými koberci se jedná o jeden z nejodolnějších materiálů.

Polyester – Vlákna z tohoto materiálu jsou v porovnání s polyamidovými méně odolná, ale jejich předností jsou výrazné barvy. Zároveň je netrápí problémy s krčením a zacucháním.

Akryl – Jedná se o jeden z prvních syntetických materiálů využívaných při výrobě koberců. Původně se začal uplatňovat kvůli své podobnosti s vlnou. Později se ukázaly jeho skvělé vlastnosti, zejména široká designová variabilita či odolnost vůči blednutí barev.

Druh a materiál koberce určuje jeho praktickou i estetickou stránku. Od výběru tak nezávisí pouze vzhled a designové provedení zvoleného modelu, ale také jeho životnost či celková náročnost péče o něj.


Tip redakce: Vylaďte interiér svého domu k dokonalosti.


Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Reklamní Předměty s Potiskem

Reklamní předměty s potiskem jsou v dnešní době klíčovým nástrojem marketingové komunikace. Nejenže posilují povědomí o značce, ale také budují vztah s klientem. Od...

Vyspělým ekonomikám se zatím daří vyhnout se pádu do recese

V rozvíjejících se ekonomikách se mnohé potraviny, jako maso či vejce, staly luxusem. Globální ekonomika i téměř rok od začátku ruské agrese stále snáší následky...

Další články autora