back to top

Vyspělým ekonomikám se zatím daří vyhnout se pádu do recese

V rozvíjejících se ekonomikách se mnohé potraviny, jako maso či vejce, staly luxusem.

Globální ekonomika i téměř rok od začátku ruské agrese stále snáší následky v podobě vysokých cen energií i nadměrné inflace. Přestože je to slabá útěcha, faktem je, že mohlo to být ještě horší, tvrdí analýza agentury AP.

Vyspělým ekonomikám se zatím daří vyhnout se nejhoršímu scénáři, bolestivé a dlouhé recesi. Ale v rozvíjejících se ekonomikách je dopad na lidi intenzivnější a mnohé potraviny, jako maso či vejce, se staly luxusem.

Energie zůstávají drahé i po poklesu cen
V USA, Evropě a jiných bohatých ekonomikách vládní balíčky pomáhají částečně zmírňovat důsledky války. Ve Španělsku vláda vyčlenila také 300 milionů eur na pomoc farmářům při získávání hnojiv, které prudce zdražily od začátku války na Ukrajině.

Teplejší zima než obvykle přitom pomohla snížit ceny zemního plynu a omezit škody způsobené energetickou krizí poté, co Rusko z velké části přerušilo dodávky plynu do Evropy. Navzdory poklesu jsou ceny zemního plynu v Evropě stále trojnásobné v porovnání s tím, jaké byly, než Rusko začalo shromažďovat jednotky na ukrajinské hranici.

Zákazníci viděli účty a pochopili
Sven Paar, který provozuje komerční prádelnu ve Walldürnu na jihozápadě Německa, čelí letos účtu za plyn ve výši přibližně 165 000 eur oproti 30 000 eur loni.

Nezbylo mu nic jiného, než přenést náklady na ramena zákazníků. Zatím se mu podařilo udržet si stálé klienty poté, co jim ukázal účty za energie, ale zakázek je méně.

Restaurace mají méně hostů, a tak posílají do prádelny méně špinavých ubrusů. A několik hotelů už v únoru zavřelo své brány pro vysoké náklady na vytápění, což znamená, že je méně hotelového prádla na vyprání, dodal.

Vysoké ceny potravin způsobují mimořádné obtíže chudým. Válka narušila vývoz pšenice, ječmene a rostlinného oleje z Ukrajiny a Ruska, hlavních dodavatelů pro Afriku, Střední východ a části Asie, kde se nyní mnozí potýkají s potravinovou nejistotou.

Válka způsobuje přechodný šok
To vše má za následek zpomalení globální ekonomiky. Mezinárodní měnový fond sice zlepšil odhad jejího růstu v letošním roce o 0,2 procentního bodu na 2,9 procenta, ale oproti roku 2022 to však bude stále méně o 0,5 procentního bodu. Evropská ekonomika „stále čelí výraznému protivětru“ navzdory poklesu cen energií.

„Válka je lidskou katastrofou. Její vliv na světovou ekonomiku je však jen přechodný šok,“ řekl Adam Posen, prezident Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku.

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Reklamní Předměty s Potiskem

Reklamní předměty s potiskem jsou v dnešní době klíčovým nástrojem marketingové komunikace. Nejenže posilují povědomí o značce, ale také budují vztah s klientem. Od...

Reálné mzdy loni klesly nejvíce za posledních 22 let

Průměrný výdělek se poprvé dostal nad tisíc eur ve všech krajích. ……………Prudce se zvyšující inflace minulý rok znehodnotila průměrnou měsíční mzdu na Slovensku o 4,5...

Další články autora