back to top

Reálné mzdy loni klesly nejvíce za posledních 22 let

Průměrný výdělek se poprvé dostal nad tisíc eur ve všech krajích.

……………Prudce se zvyšující inflace minulý rok znehodnotila průměrnou měsíční mzdu na Slovensku o 4,5 procenta.

Reálný pokles mzdy zaznamenalo všech osm krajů a inflaci nedokázalo čelit ani jedno z odvětví ekonomiky. V pátek o tom informoval Statistický úřad.

Průměrná nominální měsíční mzda zaměstnance v hospodářství dosáhla loni 1 304 eur, což bylo meziročně o 7,7 procenta více. Tempo růstu tak zrychlilo o 0,8 procentního bodu.

„Reálná průměrná mzda však klesla o 4,5 procenta. Naposledy jsme zaznamenali pokles reálné mzdy bezprostředně po finanční krizi, tedy v letech 2011 a 2012,“ přiblížili statistici

Průměrné výdělky vzrostly nominálně ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky, tempu inflace však nedokázalo odolat žádné. Reálné mzdy se za celý rok 2022 nejvíce snížily pracujícím ve zdravotnictví a sociální pomoci o 9,1 procenta a v odvětví vzdělávání o 7,2 procenta.

Naopak nejméně poklesly reálné mzdy v umění, zábavě a rekreaci o 0,4 procenta a ve stavebnictví o 1 procento. Průmysl vykázal nominální růst mezd na úrovni 6,5 procenta, reálné však platy v tomto odvětví klesly o 5,6 procenta.

I v roce 2022 byla průměrná mzda podle statistiků nad celoslovenským průměrem pouze v Bratislavském kraji, a to na úrovni 1 599 eur. Ve všech osmi krajích průměrný hrubý výdělek meziročně vzrostl a poprvé se na celoroční úrovni dostal nad tisíc eur.

Regionem s nejnižší průměrnou mzdou 1011 eur stále zůstává Prešovský kraj. „Reálné mzdy klesly nejméně o 3,3 procenta a nejvýše o 6,2 procenta,“ doplnil úřad.

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Reklamní Předměty s Potiskem

Reklamní předměty s potiskem jsou v dnešní době klíčovým nástrojem marketingové komunikace. Nejenže posilují povědomí o značce, ale také budují vztah s klientem. Od...

Vyspělým ekonomikám se zatím daří vyhnout se pádu do recese

V rozvíjejících se ekonomikách se mnohé potraviny, jako maso či vejce, staly luxusem. Globální ekonomika i téměř rok od začátku ruské agrese stále snáší následky...

Další články autora