Stoupající popularita přírodních stavebních materiálů vrátila na výsluní i hlínu. Ta má jako prvek využívaný při výstavbě domů dlouholetou tradici. V různých formách si nachází uplatnění i dnes. Výjimkou nejsou ani stále více oblíbené hliněné omítky.
Za rostoucí poptávkou po hliněných omítkách není jen důraz na přírodní materiály či snaha odlišit svoji stavbu od okolí. U většiny projektů hraje hlavní roli spojení výhodné ceny s velmi dobrou kvalitou. Přesto omítky z hlíny nejsou tou nejlepší volbou pro každého. Vedle několika výhod totiž mají i pár nepřehlédnutelných minusů.
Plusy hliněných omítek:
100% přírodní materiál – Nulový dopad na životní prostředí patří k hlavním pozitivům každé hliněné omítky. Platí to při výstavbě i bourání domů. Odpad z této omítky nijak nezatíží přírodu a navíc lze bez problémů recyklovat.
Zdravější domácí mikroklima – Čistý přírodní materiál má zároveň dobrý vliv na zdraví obyvatel. Dosud nebyly zjištěny žádné škodlivé účinky takových omítek. Díky skvělé schopnosti pohlcovat vlhkost také brání vzniku plísní. Účinné jsou i při pohlcování pachů a elektrosmogu.
Pestrá designová variabilita – Hliněné omítky nepatří k nejatraktivnějším designérským kouskům, ale vynahradit to dokáží širokou škálou provedení. Společnosti zabývající se jejich aplikací přicházejí s různými barvami a povrchovými úpravami, které se sladí s okolním prostorem.
Dobrá dostupnost materiálu – Hlína jako materiál nabízí širokou dostupnost. Sehnat se dá buď jako hotová zakoupená směs, nebo ve formě směsi získané přímo z lokality, kde se mají omítky realizovat. Díky široké dostupnosti je velmi výhodná také cenově.
Minusy hliněných omítek:
Slabá životnost při použití venku – Hliněné omítky lze využívat i při realizaci fasád. Při takovém účelu využití však disponují slabší životností. Hlína na fasádě je totiž citlivá na vítr a déšť, v důsledku čehož začne měknout a odlupovat se. Její kvalita a trvanlivost lze zvýšit fermentačními přísadami, které zlepší její odolnost, například organickým hnojem.
Náročnější způsob aplikace – Hliněné omítky dosáhnou vždy vyšší kvality a trvanlivosti při strojní aplikaci. K tomu je ale nutná spolupráce s firmou, která se jejich aplikaci věnuje, což může vyjít o něco dražší. V rámci nanášení omítek je nutno myslet i na delší schnutí.
Omezená doba aplikace – Třetí z minusů nemusí být pro stavebníka problémem. Stačí naplánovat realizaci omítek ve správný čas, nejlépe od dubna do října. Tyto omítky se totiž doporučuje realizovat v období, kdy nejsou mrazy, resp. kdy daná stavba není příliš chladná.
Hliněné omítky už jednou ze stavebnictví téměř úplně vymizely. S rozvojem trvale udržitelné architektury se však vrátili na scénu a jejich budoucnost vypadá slibně. U některých projektů jsou již nyní konkurencí pro klasické konvenční materiály. Tlak na stále častější využívání přírodních materiálů je bude postupně dostávat do stále většího množství domů.