5 oblíbených stylů bydlení: Který se k vám osobnostně hodí?

Bydlení by mělo být harmonické s osobnostmi a chutěmi jeho obyvatel. Svou útulností by nám mělo být útočištěm po náročném dni. V obývacích prostorách trávíme čas se svojí rodinou nebo vítáme naše hosty. Inspirujte se proto našimi styly bydlení, které jsou po celém světě mimořádně oblíbené. Představíme vám skandinávský, industriální, rustikální, retro a hygge styl. Věříme, že právě pro svoji osobitost a pohodlí si získají i vás.

Skandinávský styl
Neutrální barvy, převaha bílé, dostatek přirozeného světla, jednoduchost a minimalismus. Moderní skandinávský design je o hledání krásy v jednoduchých kouscích.

Minimalismus
Skandinávský styl, to je hlavně důmyslná hra s minimálním počtem kousků nábytku, efektivně uspořádaných do funkčního celku. Vše by mělo být strategicky umístěno a snadno kombinovatelné – což vychází z technik modernistické architektury. Tak získáte dostatek prostoru a elegantní vzhled.

Celá filozofie minimalismu spočívá v účinné strategii, jak shromáždit pár kousků nábytku tak, aby společně dosáhly souhry. Může se jednat o soulad v tonalitě, barvě nebo struktuře.

Zpočátku se některým může tento styl jevit jako chladný a vágní. Ve skutečnosti tomu však tak vůbec není. I přes jednoduché zařízení a linie víte s tímto severským stylem vyčarovat doma skutečnou oázu pohody a klidu.

Nedržte se striktních pravidel
Zařiďte si obývací pokoj či ložnici v duchu minimalismu. Uspořádejte nábytek efektivně as ohledem na to, aby bylo jeho použití funkční. Už jste tak učinili? Pokud ano, pravděpodobně zjistíte, že dostatek prostoru a zodpovědnost za malý počet věcí ve vás zanechává úlevu. Přesto cítíte, že něco tomuto prostoru chybí. Dokonce se vám zdá, že pokoj působí sterilně a příliš seriózně.

Jednoduchý designérský trik
Tento dojem lze rozbít vkusnými doplňky. Můžete využít barevných polštářů, obrazů s jednoduchým abstraktním motivem či decentních dekorací. Kombinujte je však velmi střídmě. Zapojením těchto prvků si bydlení nejen zútulněte, ale můžete vytvořit také zajímavý kontrast.

Skandinávský styl si umíte už dnes zařídit bez námahy. Vkusné doladění sice vyžaduje trochu citu a odvahy, ale pokud se posmělíte, odměnou vám bude elegantní, moderní, funkční a zároveň útulný příbytek.

Industriální styl
Jak už název napovídá, tento styl bude mít něco společného s průmyslem. Ne, nebojte se, nezavedeme vás do průmyslové továrny. Paradoxně však zájem o bydlení v bývalé továrně stále narůstá. Hlavně mnoho mladých lidí dnes touží po bydlení v tvz. loftu, pro který je právě tento styl příznačný.

Vzhledem k cenové a kapacitní dostupnosti loftů v našich končinách to však není tak jednoduché. O to víc je tento typ bydlení lukrativnější. Podívejme se proto, jak si ‚kousek loftu‘ můžeme vnést i do svého městského bytu.

Na první pohled působí surově a nedokončeně
Typickým prvkem industriálního stylu je vzhled připomínající sklad. I v tomto stylu se využívá minimalismu, kde důmyslným uspořádáním nábytku, doplňků a dekorace působí tento styl velmi soudržně.

Průmyslové interiéry se vyznačují i odvahou, neboť se zaměřují na odkrývání svých skrytých stránek. Potrubí, cihly, ale i zanedbané dřevo – to vše můžete odhalit. Slaďte tyto prvky v jednom neutrálním zemitém tónu a efekt moderního průmyslového skladu máte na dosah.

Nedbale a přitom velmi důvtipně zařízený
Vychutnejte si přitažlivost průmyslových detailů. Odkryjte cihlové stěny, jsou výborné při vytváření příjemného ovzduší tím, že absorbují vlhkost lépe než jakýkoli jiný materiál. Trouby a potrubí, které se běžně za nimi skrývají, natřete tmavými barvami, stejně jako strop. Docílíte tak potřebného souladu těchto prvků.

Dřevěné a kovové povrchy
Velmi vhodnou volbou při barevném ladění jsou právě zmiňované zemité tóny. Dřevěný stůl spárovaný s černými kovovými židlemi, kuchyně s pulty z nerezavějící oceli, vytvářejí moderní vzhled bez námahy.

Osvětlení a doplňky v duchu vintage
V průmyslovém interiéru je vhodné zvolit nenucené přirozené osvětlení, případně večer tlumené teplé osvětlení. Extravagantní a barevné dekorace do tohoto stylu nepatří. Chcete-li sáhnout po doplňcích, opět velmi střídmě a v neutrální barvě. Starodávné kousky získáte i zpod druhé ruky. Bazary, antikvariáty či bleší trhy – v nich najdete doplňky, kterými tento styl perfektně doladíte.

Jednoduchá podlaha
Beton, dřevo, guma, dlaždice. U industriálního stylu jsou to klasické možnosti podlahové krytiny. Koberce nejsou absolutně povoleny, protože odebírají prostoru svěžest. Neutrální tóny, bílý a šedý povrch spolu s dřevěnými podlahami, kovovými armaturami, trubkami a rohožemi jsou charakteristickými prvky průmyslového designu.

Retro styl
Patříte k osobnostem, které monotónnost nudí? Retro styl vám svojí svěžestí v tomto ulahodí. Odvážně syté barvy, hravé doplňky, geometrické vzory na kobercích či tapetách. Obvyklé jsou také brilantní lustry, lampy či barevné taburetky. Spojte prvky minulého období s moderními kousky a vytvoříte elegantní, módní a jedinečné prostředí.

Populárními barvami dob minulých jsou červená, žlutá, sytě růžová, elektrická modrá či tyrkysová. Chcete-li dosáhnout sofistikovaného designu, výrazné barvy a vzory – abstraktní nebo geometrické – musíte kombinovat uvážlivě. Jedině tak dosáhnete ohromujícího vzhledu.

Každé období má své charakteristické rysy. Zaměřte se proto na jedno konkrétní období, které chcete vdechnout vašemu prostoru. Ideální doplňky a dekorace, které s moderními prvky vytvoří unikátní retro design, naleznete v antikvariátech.

Shromážděte fotografie umělců, zpěváků, osobností, filmů či hudby z vašeho oblíbeného období a vystavte je na strategických místech. Například, jako ústřední bod pokoje.

Pokud toužíte po novém nábytku, inspirujte se retro stylem na Möbelixu.
Nejčastějšími materiály v retro stylu jsou hladký plast nebo měkký vinyl. Ovšem při použití nábytku ze dřeva můžete vytvořit příjemný, hřejivý dojem, díky kterému se budete cítit pohodlně. I pro tento styl je příznačná smělost, můžete proto experimentovat s použitými materiály. I v tomto případě však nezapomínejte na opatrnost.

Rustikální styl
Tento styl patří k jednomu z nejoblíbenějších, neboť lidem často připomíná návrat ke kořenům a teplu domova. Dominují přírodní materiály, jako je surové dřevo, kámen a kovy. Snaží se dodat domovu teplo a pohodlí, které jsou pro rustikální design tak klíčové.

Základy pro rustikální vzhled
Regenerované dřevo z borovice, třešně nebo olše je ideální volbou, neboť dodá místnosti přirozený zemitý vzhled. Linie a vzory nábytku jsou nepředvídatelné, často však působí masivně a vytvářejí autentické spojení s přírodou. Vystavení kovových prvků – pánví, hrnců v kuchyni – je také typickým rustikálním prvkem.

Rustikální vzhled podpoříte předměty, které mají ručně vytvořený vzhled. Například kovové rukojeti dveří se hodí k dřevěným prvkům v ložnici. Vodovodní kohoutek s dojmem opotřebovanosti ak němu odpovídající nástěnný držák na ručníky jsou zase skvělou kombinací v koupelně.

Kámen jako materiál se využívá k vyvážení interiéru, čímž v závěrečné fázi zařizování podtrhne rustikální design. Odkryté stěny se obvykle nacházejí v okolí krbů. Umožňují přírodním prvkům – oheň, kámen a dřevo – sjednotit se a zkrášlit místnost.

Paleta přírodních barev
Pro rustikální styl je charakteristická teplá zemitá estetika. Docílíte ji zapojením přírodních barev jako hnědá, béžová a krémová s odstíny zelené, modré či červené. Pokud však máte problém s kombinací více barev, bezpečným řešením je zapojení bílé barvy. A to ať už v podobě tkanin nebo porcelánu.

Pro zmíněný dojem opotřebovanosti, který je pro rustikální styl tak příznačný, je vhodné nechat rozlehlé povrchy jako stěny, podlahy či nábytek v syrovém neopracovaném stavu.

Materiály a vzory doplňků
Robustní tkaný koberec nebo umělá kožešina. Dřevěné větvičky či větvičky. To jsou ty správné prvky do vašeho rustikálního obývacího pokoje. Často se využívá i uložení více textilií vedle sebe, čímž dosáhnete komplexního efektu. Celý rustikální design by měl působit dojmem nenáročnosti a útulnosti.

Tradičně se vyskytují ikatové vzory, jako materiál hustá nebělená bavlněná tkanina – kaliko či kostkovaný motiv. Patchworkové přikrývky, které jsou zavěšeny na stěně, mohou rustikální design zajímavě podpořit. Deky a látky v živých barvách, které působí dojmem ruční práce jsou také vítány, neboť vnášejí do domova pohodlí.

Rustikální design je skvělý způsob, jak se znovu spojit s přírodou a využít její uklidňující síly. Chcete-li se vrátit do teplého, útulného a pohodlného domu, tento styl je pro vás jako stvořený.

Hygge styl
Pojem hygge představuje dánskou filozofii o prožívání štěstí. Meik Wiking, autor knihy „Malá kniha Hygge“, říká, že „hygge je spíše o atmosféře a zážitku, než o věcech. Je to o bytí s lidmi, které milujeme. O pocitu domova. “

Pocit tepla, pohodlí a útulnosti můžeme vytvořit i ve svém interiéru.
Stačí, když budete uvažovat v duchu stoicismu – střídmě a v souladu s přírodou. Volte přírodní neutrální barvy a materiály. Nábytek ze dřeva kombinujte s kovovými prvky, případně s kamenem. Nezapomeňte na doplňky a tlumené osvětlení, které atmosféru útulnosti přirozeně dotvoří. Měkký kobereček na podlaze, hřejivé přikrývky, polštáře či lapače snů. Hygge styl dokážete vytvořit ve svém odpočinkovém prostoru poměrně jednoduše.

Podívejme se proto spolu, jak zapojit hygge do našeho pracovního života. Ať už pracujete na volné noze z domova nebo v kanceláři, díky těmto principům budete více uvolněni. A to jsou dobré základy pro spokojenější a produktivnější život.

Estetika pracovního prostoru nám musí promlouvat
Roztomilý květináč, nástěnka snů nebo kancelářské doplňky s motivy, které naši osobnost vystihují. Vneste do své pracovny či kanceláře kousek sebe. Tyto drobné zásahy se promítnou do příznivějšího pracovního nastavení. Výborné výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Vhodná zvuková kulisa
Pro hygge je spíše typická relaxační hudba. Zvolte si však takovou zvukovou kulisu, která vyhovuje nejvíc vám osobně. Může to být meditační hudba, binaurální beaty, zvuky přírody nebo instrumentální či filmová hudba.

Příjemná vůně vás dobře naladí
Svíčky přímo dokonale ztělesňují principy hygge, neboť dokážou prostor okamžitě zútulnit. Oddejte se vůni vanilky, skořice či santalového dřeva. Náš tip: Doporučujeme sójové svíčky, protože jsou ekologičtější a šetrnější k vašemu zdraví. Hlavním poselstvím hygge je těšit se z maličkostí a každodenních okamžiků.

Prostor pro čerstvou a originální perspektivu
Dobrým tipem v rámci hygge filozofie je také idea prostoru. Změňte alespoň na hodinu místo svého pracoviště. Přesuňte se na opačnou stranu budovy nebo do jiné místnosti. Získáte nový pohled na pracovní výzvy, kterým čelíte. Inspirujete se k novým řešením a způsobům myšlení o vašich projektech.

Jak vidíte, vytvoření osobitého prostoru, který s vámi rezonuje, nemusí být vůbec náročné. Vše záleží na vašich preferencích a nastavení. Obecně platí, že velké rodiny vyhledávají útulné příjemné bydlení, s bohatým vybavením nábytku, doplňků a dekorací. Svobodné páry staví raději na moderním bydlení v eklektickém stylu.

Zkuste experimentovat i vy. Vneste do svého bydlení to, co se líbí právě vám. Klidně iz různých stylů. Možná díky tomu objevíte i tu stránku své osobnosti, kterou jste dosud neznali.

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Reklamní Předměty s Potiskem

Reklamní předměty s potiskem jsou v dnešní době klíčovým nástrojem marketingové komunikace. Nejenže posilují povědomí o značce, ale také budují vztah s klientem. Od...

Vyspělým ekonomikám se zatím daří vyhnout se pádu do recese

V rozvíjejících se ekonomikách se mnohé potraviny, jako maso či vejce, staly luxusem. Globální ekonomika i téměř rok od začátku ruské agrese stále snáší následky...

Další články autora