Jak vytvořit moderní zeleninovou zahradu na malém prostoru

S velkou zahradou bývá spousta robotů a navíc často nevypadá moc reprezentativně. Skvělou úrodu ovoce a zeleniny podle vašich představ vám může přinést i malá efektivní zahrádka s moderními nápady. Vyzkoušejte těchto 7 tipů, které vám mohou dělat radost.

 1. Zahradní umění
  Zeleninové zahrady mohou být praktické i krásné. Vysaďte mezi zeleninu i květiny a bylinky a ohraničte prostor nízkým živým plotem. Květy přitahují opylovačů a užitečný hmyz. Můžete přidat také nějaké vyřezávané umění nebo stůl a židle pro stolování pod širým nebem.
 2. Špalírové stromy a keře
  Pokud stěna tvoří součást vaší zahrady, zasaďte si ovocné stromy nebo keře, aby ji kopírovaly a vytvořily tak praktický a zároveň dekorativní prvek. Ušetříte prostor a díky prořezávání větví do dvourozměrné roviny se vystaví všechny části rostliny slunci, hustota ovoce bude vyšší. Vyzkoušejte špalíř z jabloní, hrušek, broskví nebo citrusů.
 3. Jděte do výšky
  … is hlávkovým salátem, jahodami, špenátem, zelím, jarní cibulkou či bylinkami. Zelenina dokáže prosperovat v kompaktních pěstitelských médiích, jen si nevybírejte druhy, které mají husté nebo hluboké kořenové systémy. Použijte hlubší truhlíky či korýtka, aby se tam vešlo dost rostlin. Vyberte jim místo, kde se jim dostane nejméně šest až osm hodin slunečního záření denně.
 4. Vsaďte na Corten
  Corten je patinující ocel se zvýšenou odolností proti atmosférické korozi. Časem se na ní tvoří typická zrezivělá patina, čímž se stává vzhledově atraktivnější a hodí se do moderních trvale udržitelných zahrad. Je to dobrá alternativa ke dřevu, na rozdíl od dřeva však Corten nemusíte udržovat a na trhu naleznete nádoby jakéhokoli tvaru nebo velikosti.
 5. Vyvýšené záhony
  Vyvýšené záhony olemované materiály, které odpovídají vzhledu domu, vytváří zajímavý efekt. Navíc jsou mnohem snáze přístupné, než běžné záhony, jelikož u nich můžete pohodlně sedět. Ideální jsou rozměry 0,9 m x 2,4 m s prostorem na obou stranách. Chodníčky na obou stranách záhony mohou být jako trávník, štěrk nebo zpevněná plocha.
 6. Zelený stůl
  Využívejte své čerstvé zahradní produkty od záhonu po talíř ve velkém stylu. Můžete je vysadit na zahradní stůl a učinit z nich „bufet“. Při stolování v zahradě se vám jistě sejdou bylinky, jako je máta, pažitka a koriandr, nebo různé listové saláty.
 7. Kuchyňský záhon
  Speciální záhon si můžete vytvořit také na kuchyňském pultu. Vše, co potřebujete k přípravě menu, budete tak mít na dosah ruky. Pokud nemůžete truhlíkem vybavit svůj kuchyňský stůl, vyzkoušejte bylinkové a zeleninové boxy na parapetu.

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Reklamní Předměty s Potiskem

Reklamní předměty s potiskem jsou v dnešní době klíčovým nástrojem marketingové komunikace. Nejenže posilují povědomí o značce, ale také budují vztah s klientem. Od...

Vyspělým ekonomikám se zatím daří vyhnout se pádu do recese

V rozvíjejících se ekonomikách se mnohé potraviny, jako maso či vejce, staly luxusem. Globální ekonomika i téměř rok od začátku ruské agrese stále snáší následky...

Další články autora