7 popínavých rostlin, které vám vylepší nevzhledný plot

Pokud se vám váš plot již déle nelíbí a chystáte se jej opravit nebo vyměnit, pouvažujte nad popínavými rostlinami. Vyjde vás to levněji a když vyberete kvetoucí táhlé květiny, dosáhnete jedinečného estetického zážitku.

Když chcete mít plot pokrytý záplavou květin, je třeba tyto rostlinky vysadit v linii vedle něj, nebo u jednotlivých latí či tyček, které jim budou oporou. Pak je už jen stačí nasměrovat, aby se táhly nahoru po povrchu plotu. Pomůžou vám při tom plastové klipsy na rostliny, spirálové opěry nebo natažené provázky. Obáváte-li se, že budou kvést příliš krátce, zasaďte několik různých druhů vedle sebe, aby se během růstu pomíchali – jakmile jeden květ zvadne, nový vyplní mezery. Tahavé květiny na plot zasaďte co nejdříve, jejich sezóna už je v plném proudu!

Bougainvillea
Bougainvillea nebo Bugenvilea je velmi zajímavá a vděčná rostlinka. Pochází z horkých oblastí Brazílie a pokud jí vyberete teplé místo na přímém slunci, bude vám dělat radost. Při nedostatku světla totiž nevytváří své krásné barevné květiny, ale jen vytažené výhonky. U mnoha odrůd mění květiny barvu během rozkvětu i odkvétání. Například u odrůdy Bougainvillea glabra se zprvu oranžové pupeny obarví červeně, poté vyblednou do růžova a nakonec získají vzhled průsvitného pergamenu.

Jasmín převislý
Popínavý jasmín je stálezelená rostlina silného růstu. Od května do října oplývá sněhobílými květy. Výhonky mohou převisat nebo se mohou nechat navinout na podpěrný systém. Vyžaduje slunné nebo polostinné stanoviště. Přezimovat je třeba na chráněném místě, kde ho neošlehne mráz.

Zimolez
Patří mezi nejoblíbenější, najdete jej u starších vesnických domů. Mezi jeho přednosti patří nízké nároky na pěstování a dekorativní jemné květiny v bílé, oranžové, růžové, fialové nebo červené barvě. Zimolezy jsou vhodnou variantou pro živé ploty, když jim dáte vhodnou oporu v podobě mříží nebo oblouků.

Plamínek
Plamínek (Clematis) je v době kvetení skutečně nádherný, zvláště pokud jde o starší rostlinu. Uplatní se v moderní městské i venkovské zahradě, některé kultivary lze dokonce pěstovat i ve vegetační nádobě, na balkoně či terase. Jedná se o nenáročnou a dlouhověkou dřevinu. Aby plamínky každoročně pěkně kvetly, je nezbytný jejich pravidelný sestřih pozdě na podzim, ale stříhat je můžete ještě iv březnu.

Popínavé růže
Jsou nenáročné a přitom kvetou spoustou krásných květin v široké škále barev a tvarů. Nejsou náročné na řez, bohatě a opakovaně kvetou od června do října, dorůstají výšky 2 – 5m. Ptají si umístění na slunci a střední zálivku. Můžete vyzkoušet také divoké květiny, které jsou dnes velmi oblíbené.

Visterie
Ovíjevé liány vistárie dorůstají až do výšky 10 metrů s atraktivními vonnými hrozny květů. Ideální je pro ni slunečné místo, půda s dostatkem vápna a vláhy a pravidelný řez výhonů uprostřed léta. Její opora by měla být dostatečně pevná, protože její ovinutí je poměrně silné.

Popínavé hortenzie
Tato rostlinka zázračně rychle roste. Její bílá plochá květenství věnčitě lemují bílé kvítky jemné nasládlé vůně. Je to nenáročná rostlina, ovíjí se šroubovitě proti směru hodinových ručiček kolem podpory, ale její vinutí je velmi silné. Pokud se vyšplhá ke zdi domu, je tedy nezbytný pravidelný sestřih, aby se zabránilo škodám na okapech nebo stěnách budovy.

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Reklamní Předměty s Potiskem

Reklamní předměty s potiskem jsou v dnešní době klíčovým nástrojem marketingové komunikace. Nejenže posilují povědomí o značce, ale také budují vztah s klientem. Od...

Vyspělým ekonomikám se zatím daří vyhnout se pádu do recese

V rozvíjejících se ekonomikách se mnohé potraviny, jako maso či vejce, staly luxusem. Globální ekonomika i téměř rok od začátku ruské agrese stále snáší následky...

Další články autora